Bizi ARAYIN: +9 0312 2551109 |+90 537 366 88 88 | web@est.web.tr

D A T A B A N K

EST , Web dünyasında sıkça karşılaşılan fakat bir çok insanın maalesef doğru anlayamadığı ya da kendilerine farklı aksettirildiği tabirleri ve ne işe yaradığı hususlarında DATABANK başlığında müşterilerine bilgi vermeyi uygun görmektedir..Peki nedir bu sık karşılaşılan ve bilinmesi gereken kavramlar?

Domain Nedir? (Alan Adı Nedir?)

Domain (alan adı) web sitenizin internet üzerindeki adı ve adresidir. Bu adres olmadan internet üzerinden web sitenize ulaşılamaz. Örnek vermek gerekirse şu anda bulunduğunuz web sitesinin domaini (alan adı) est.web.tr’dir.Domainler; ip adresi diye tabir edilen, bilgisayarların birbirini görmesini sağlayan numerik sisteminin daha kolaylaştırılmış ve rahatça girilebilmesi için kelimelerle ifade edilen halidir. Örneğin www.est.web.tr alan adını adres çubuğuna yazdığımızda, kullanmakta olduğunuz internet bu alan adının ip adresini çözümler ve daha sonra sizi bu ip adresindeki sunucuya yönlendirir.Dolayısıyla web sayfanızı ziyaret etmek isteyen kişiler ip adresinizi bilemeyecekleri ve bunu akıllarında tutamayacakları için bir domain alarak sitenize daha kolay ve akılda kalıcı bir adres belirlemelisiniz.

DNS Nedir? (Domain Name Server-Alan Adı Sunucusu)

İnternette bulunan her nesnenin, etkileşime giren her sunucu ve ucun bir İnternet Adresi olması gerekir. Bu adres protokol seviyesinin IPv4 ve IPv6 olmasına göre 32 bit ya da 128 bit uzunluğundadır. Alan Adı bu 32 ya da 128 bit uzunluğundaki sayı yerine insanların anlayacağı, akılda tutacağı, kurumsal kimlik ve marka ile özdeşleştirebileceği isimlerin kullanılmasını sağlar.Örneğin www.est.web.tr alan adı ile 95.173.167.27 şeklindeki IP nosu ile bağlantıyı Alan Adı Sistemi sağlar. Sırayla; web.tr, est.web.tr ve www.est.web.tr içiçe geçmiş İnternet alanları ya da bölmeleridir.Alan Adı Sistemi’nin yarattığı ilişkiler 1e1 ilişki olmak zorunda değildir. Bir alan adına birden fazla IP numarası atanabilir.

Hosting nedir?(Barındırma nedir?)

Hosting (aynı zamanda web hosting, barındırma ve webhosting olarak da adlandırılmaktadır), bir ya da daha fazla web sayfasının ilgili tüm materyallerinin (sayfalar, resimler, kodlar, flash dosyalar vs.) barındırılması, yayınlanması ve korunmasını sağlama işine verilen global bir isimdir.Burada asıl önem teşkil eden konu ne kadar büyük alana sahip olup olmadığınız değil, ilgili hosting hizmetinin ne kadar hızlı olup olmadığıdır..Yani size verilen hizmetin kalitesidir.

Hosting çeşitleri... Linux Hosting

Linux hosting, php tabanlı yazılımlar için ideal ortama sahiptir, bazı php yazılımların gereksinimleri olan ek modüllerin tamamı linux sunucular üzerine rahatlıkla kurulabilirler..Eğer php tabanlı bir forum , portal yada benzeri bir yazılım kuracaksanız Linux tercih etmelisiniz.Hangisini seçeceğini halen bilmiyor ve basit html tarzında bir site kullanacaksanız yada sadece email kullanacaksanız Linux tercih etmeniz kullanım kolaylığı ve kullanıcı dostu arayüzü sebebiyle tavsiyemizdir.

... Windows Hosting

ASP programlama dili ile beraber Access veya SQL veritabanı kullanımını destekleyen web hosting türüdür. ASP, içinde bir çok programlama dili kullanmanızı sağlayarak aklınıza gelebilecek etkileşimli ve dinamik her türlü uygulamayı yazıp Windows hostinglerde yayınlamanıza olanak verir.Windows hosting, asp, asp.net , Microsoft SQL yazılımlarını çalıştırmak için kullanılan bir platforma sahiptir. Bu alanda php yazılımlardan ziyade asp yazılımlar kullanılmalıdır..Eğer asp tabanlı access veritabanı kullanan bir yazılım kullanacaksanız Windows Hosting tercih etmelisiniz..Windows Hosting Linux Hostinge göre Lisans ücret farklılıklarından dolayı biraz daha pahalıdır.

Bandwidth Nedir? Trafik Nedir?

Bandwidth kelimesi Türkçede bant genişliği anlamına gelmektedir. Kısaca açıklamak gerekirse sitenizin anlık ya da toplamda harcayabileceği veri transferi limitidir...Örneğin 50KB'lık bir sayfanız aylık 20.000 gösterim aldığı zaman 1GB bant genişliği harcar.. 50 KB x 20.000 KB = 100.000 KB 100.000 KB / 1024 = 976,5625 MB.. ~ 1GB

Tasarım için Hangi Programlama DiLi?

Web sitesi yaptırmaya karar verdiniz.Peki hangi programlama dilinde sitenizi tasarlatacaksınız? Öncelikle sitenizin içeriği önemli.Örneğin e-ticaret sitesi yaptıracaksınız.Tabiki kodlamaların ve modüllerin fazla olduğu herhangi bir asp ya da php scripti işinizi görmede başarılı olacaktır..Peki online alışveriş dediğimiz e-ticaret olmayan kişi ya da şirketinizin tanıtımına önem verdiğiniz daha çok görselliğe hitab eden bir site istiyorsunuz.Ozaman devreye macromedia flash girecektir.Sizin ilk başta düşünmeniz gereken içerik olarak müşterilerinize ya da siteniz ile ilgilenen insanlara ne vermek istediğinizdir.BU yüzden EST WeB Dizayn ekibi siteniz yapılmadan önce bu konuları sizinle paylaşır ki ortaya beğeninize fazlasıyla hitab edecek bir eser çıksın.